TRENING TRENERA IZ AUTOGENOG TRENINGA

Program je priznat od Internacionalnog udruženja za Autogeni trening i psihoterapiju– ISATAP

TRENING TRENERA IZ AUTOGENOG TRENINGA

Iskustveno-instruktivni kurs

Edukacija je otvorena za sve zainteresovane. Ne postoje posebni uslovi za učešće. Posebno je korisna: specijalistima iz ljudskih resursa, zdravstvenim radnicima, zdravstvenim saradnicima: psiholozima, defektolozima, socijalnim radnicima, stručnim radnicima u oblasti socijalne zaštite, joga majstorima i svim zainteresovanim profesionalcima koji se u svom radu susreću sa klijentima kojima je potrebna duboka relaksacija. Savetnici koji u praksi primenjuju neke od psihoterapijskih modaliteta mogu da prošire psihoterapijski rad sa dubokim tehnikama relaksacije.

Teme koje se obrađuju: uputstva za šest osnovnih vežbi i predvežbi, tehnike prevazilaženja stresa, o spavanju, moždanim talasima, hipnagogno stanje, o tehnikama relaksacije i meditaciji, o psihogenim bolestima – poremećajima uzrokovanim stresom i AT, grupa i grupni rad sa AT, motivacija i relaksacione tehnike, ABC model (REBT psihoterapijski pravac), upravljanje emocijama i Autogeni trening, afirmacije i vizualizacije, samohipnoza, plan treninga, kada se ne koristi/ko ne treba da trenira, vežbe ventilacije emocija, vođenje duboke relaksacione tehnike i kratke relaksacione tehnike, principi učenja, prevazilaženje potencijalnih izazova nove uloge AT trenera.


Napomena: Autogeni trening kao duboka ili cela tehnika se ne preporučuje kod mlađih od 16 godina, ali pojedine vežbe, kratke relaksacione tehnike, mogu da se koriste uspešno u radu sa decom.

CILJ programa je obuka budućih trenera za samostalno vođenje iskustvenog osnovnog nivoa Autogenog treninga

Treningom se postiže:

• viši stepen psihofizičke relaksacije

• bolje podnošenje stresa

. normalizacija disanja i funkcije krvnih sudova

• pritisak se normalizuje

• poboljšava se kvalitet sna i spavanja

• uravnotežavanje raspoloženja

• smanjuje se anksioznost, fizička napetost, trema…

• smanjenje psihosomatskih tegoba kod tenzione glavobolje, bola u stomaku, napetosti u mišićima, stezanja u grudima…

• poboljšanje koncentracije, pažnje kao i perceptivnih sposobnosti

• povišenje nivoa efikasnosti većine intelektualnih funkcija

Kontakt za prijave: 063.487870, psihorelaks@gmail.com, Sonja


Cena je 32.500 (u cenu je uključen i iskustveni nivo, mogućnost plaćanja u ratama dok se Trening ne završi), 28.500 dinara za one koji su prošli iskustveni nivo u nekoj drugoj instituciji. Ukoliko je učesnik prošao iskustveni nivo AT u Psihorelaksu ili Trening trenera PMR cena je 20.500 dinara. Učesnici dobijaju video materijale, materijale u elektronskoj formi i sertifikat sa naznačenim brojem sati koje su prošli.

Polaznici dobijaju sertifikat od Psihorelaksa i materijale sa strukturom za samostalan rad sa korisnicima.

Online (Skype) grupa: edukacija će se odvijati nedeljom od 18 do 21 časova, jednom nedeljno, 4 susreta. Prvi sastanak 1.9.2024. Susreti se snimaju te je moguće naknadno gledanje snimka ukoliko učesnik nije mogao biti na susretima. Postoji opcija i kupovine celokupnog treninga kao video materijala ukoliko ne želite da čekate da krene grupa ili ne možete prisustvovati celokupnom kursu.

Ne postoji polaganje na kraju kursa.


Ukoliko polaznici nisu završili osnovni iskustveni nivo mogu ići na isti paralelno sa edukacijom za trenere - Datumi početeka iskustvenog ili osnovnog nivoa se nalaze na linku https://psihorelaks.com/autogeni-trening-osnovni/


Trening vodi Sonja Šovljanski, psiholog, sertifikovani voditelj Progresivno mišićne relaksacije i Autogenog treninga, sa preko petnaest godina iskustva vođenja grupa na ove teme, član Internacionalnog udruženja za psihološke tehnike duboke relaksacije ISATAP, savetnik u psihoterapijskom pravcu Transakcione analize, doktorant na Psihologiji na Univerzitetu u Beogradu



Indikovan je za:

• zdrave ljude radi postizanja bolje koncentracije i relaksacije

• ljude koji su pod stresom, naporno rade ili hronično imaju situacije napetosti

• kada je potrebno više angažovati intelektualne potencijale (poslovi koji zahtevaju više pažnje poput kontrolora leta, pilota, menadžera, lidera, IT poslova…)

• za psihogeni sterilitet ili trudnice radi lakšeg porođaja

• za posttraumatski stres

• za panične napade, (socijalnu) anksioznost, bolesti zavisnoti…

• za sportove koji zahtevaju duboku koncentraciju i sposobnost održavanja pažnje u dužem vremenskom periodu

• za prevenciju ili lečenje psihosomatskih bolesti

. glavobolje, probleme sa štitnom žlezdom ili hormonalnim disbalansom


Više o Autogenom treningu možete videti i na linku

Šta je autogeni trening?

Autogeni trening, verovatno jedna od najmoćnijih tehnika za suočavanje sa stresom koja je razvijena na Zapadu, sastoji se od niza jednostavnih mentalnih vežbi osmišljenih da se isključi stresni mehanizam „bori se-beži“ u telu i da se uključe restorativni ritmovi povezani sa dubokom psihofizičkom relaksacijom.

To je metoda koja, kada se praktikuje svakodnevno, na mentalnom nivou donosi rezultate slične onima koji se postižu istočnjačkom meditacijom, a na fizičkom nivou izaziva hemijske i fiziološke promene koje se povezuju sa rigoroznim atletskim treningom.

Za razliku od većine drugih tehnika relaksacije, može da se praktikuje bilo gde i bilo kad – dok putujete vozom ili avionom, u kancelariji, u čekaonici kod lekara ili zubara, ili u diskoteci! Vreme i mesto za izvođenje vežbi ograničeno je samo maštom i motivacijom vežbača. Neke od vežbi možete da radite dok hodate ili da biste kontrolisali nivo stresa kada ste na sastanku, pa čak i kada vam neko dosađuje ili vas nervira!

Autogeni trening je posebno atraktivan zapadnom umu, jer, za razliku od mnogih oblika meditacije i joge, nema kulturološki, verski ili kosmološki prizvuk, i ne zahteva posebnu odeću ili neobične položaje ili prakse. Ali možda najvažnije od svega, kao što samo ime kaže, fizička i mentalna relaksacija, osećaj mira i spokoja, generišu se iznutra i ne zavise ni od kakvih spoljnih vrednosti, filozofija ili terapeuta. Pored toga, autogeni trening pomaže u održavanju ravnoteže između aktivnosti dve moždane hemisfere, kao i između dve grane - simpatičkog i parasimpatičkog – autonomnog nervnog sistema. AT takođe pomaže u održavanju ravnoteže između dominantne i nedominantne polovine mozga, omogućavajući nedominantnoj polovini da dođe na svoje i omogući joj da se mnogo slobodnije izrazi. Pojedinac koji uči tehniku ​​će tako moći da se poveže sa svojim latentnim umetničkim  i kreativnim bićem i slobodno izrazi svaki talenat koji može imati u sebi.


Kod desnorukih je leva (dominantna) strana mozga odgovorna za analitičko mišljenje, računanje, matematičke i jezičke veštine, konvergentno mišljenje i linearni način obrade informacija. Desna (nedominantna) strana je, sa druge strane, odgovorna za obradu informacija i materijala iz različitih oblasti, uključujući i čulne organe, što dovodi do intuitivnog tumačenja i/ili nagađanja. Takođe je odgovorna za kreativni rad, muziku, umetnost i ručni rad. Ovo je strana koja vodi ka razvoju ličnosti pune ljubavi, saosećajnosti i humanosti. Kod levorukih osoba, po svoj prilici funkcija ove dve strane varira od pojedinca do pojedinca.

Potiskivanje takozvanih negativnih emocija kao što su bes, ljutnja i tuga može da prouzrokuje mnogo problema u pogledu nastanka ili napredovanja ozbiljnih bolesti. Autogeni trening nam pomaže da dođemo u kontakt sa svojim pravim emocijama i osećajima i da ih na siguran i zadovoljavajući način otpustimo kroz specifične kontrolirane vežbe, umesto da ih potiskujemo i gomilamo brige za budućnost.

Kroz proces samoregulacije, prilagođavanja i isceljivanja do kog dolazi tokom i nakon praktikovanja autogenog treninga, telo i um se oslobađaju ne samo sadašnjih već i prošlih stresova, sećanja i emocija koje nismo preboleli ili prevazišli. To se obično javlja u vidu onoga što se naziva autogenim pražnjenjima, u obliku, na primer, privremenih trzaja u mišićima ili osvešćivanja do sada neprepoznatih stresova. Obično se pojavljuju i nestaju veoma brzo, i potpuno su bezopasni; zaista, oni predstavljaju važan deo procesa odbacivanja nagomilanih životnih stresova.

Ovo je jedna od glavnih prednosti autogenog treninga: ne prekriva pukotine. Naprotiv, pomaže vam da ih osvestite i da se nosite sa njima, i tako osigurate da mir, spokoj i opuštenost koje postignete budu stvarni i trajni.

Prevod iz knjige Autogenic

Training: The effective holistic way to better health, author: Dr Kai Kermani

Zadovoljstvo nam je da vas obavestimo da je Psihorelaks 2017. godine pridruzen član Internacionalnog udruženja za razvoj Autogenog treninga (ISATAP – The International Society of Autogenic Training & Psychotherapy).


Sertifikovani ISATAP treneri (SPISAK)


Osobe koje su ispunile uslove za voditelje Autogenog trenera od strane The International Society of Autogenic Training & Psychotherapy:


Sonja Šovljanski, MA psiholog, TA savetnik, Novi Sad, Srbija

Petra Malešević, dipl. psiholog, psihoterapeut, Zagreb, Hrvatska

Maja Petrović, dipl.psiholog, Beograd, Srbija

Milica Jokić, dipl. psiholog, Beograd, Srbija

Svetlana Petrović, dipl.pedagog, specijalista politikolog iz oblasti medijacije, Knjaževac-Niš, Srbija

Saša Stojšić,dipl.psiholog, Sombor/Centar za individualni razvoj i unapređenje društva-Psihozon, Srbija

Stojanka Tlačinac, dipl. psiholog, Beograd, Srbija

Varvara Stojanovska Chukikj, m-r psiholoških nauka, Makedonija

Dragana Deh, MA psiholog, ECP euro sertifikat za psihoterapiju

Dragana Jeremić, MA psiholog, Beograd, Srbija

Dijana Živanović Perić, dipl.psiholog, Subotica, Srbija

Adrijana Gospić – Schroeder, psiholog (MA & MSc), Luxembourg, Luxembourg

Ivana Šiljak, specijalista psihijatrije, Podgorica, Crna Gora

Dragica Ilić, MA specijalni pedagog, Beograd, Srbija

Marjan Urban, medicinski tehničar, Beograd, Srbija

Vesna Trbović, dipl.socijalni radnik, porodični psihoterapeut,Batajnica – Zemun, Srbija

Jelena Ilić, psiholog, Novi Sad

Danijela Andrejević, psiholog

Anastasija Milenković, psiholog

Edina Maglić Jelić , joga majstor

Nataša Maksimović, psiholog

Marina Ilić, psihodramsko usmerenje